Rózsa Tímea Ágota pályázata SZMT elnökségi tagságra

Szeretném, ha az SZMT egy olyan szakmai közösséggé válna, amely egyaránt értéket képvisel a szakma nagyjai és a még útjukat keresők, az ügyfelek és a különböző szakmai irányvonalak művelői számára.

Azt gondolom, hogy jelenleg az elnökség legfőbb feladata, hogy hidakat építsen, melyek lehetővé teszik, hogy mindezen szereplők egymástól tanulva, magas szakmai színvonalon vigyék tovább a szervezetfejlesztés hírnevét.


Szakmai tapasztalat

2019- Interim manager - ICG Optasoft 

2017- Konzulens, vendég előadó, szeminárium vezető szervezetfejlesztés és tanuló szervezet gyakorlata tárgyakban - Budapesti Corvinus Egyetem

2016- Szervezetfejlesztési tanácsadó, coach - ICG Integrated Consulting Group 

2015-2016 Projekt asszisztens - ICG v2014-2015 OD gyakornok, back office munkatárs - Corporate Values

Szervezeti tagság és szakmai képzések

  • SZMT tagság
  • Magyar Gestalt Egyesület tagság
  • GPOP akkreditáció (2018)
  • Flow Coaching School (2018-2019)
  • Gestalt önismereti és csoportdinamikai csoport (2018)
  • Boros András - Tapasztalati tanulás tréning (2017)
  • Gestalt Alapképzés (2017)
  • ICG Consultant Academy (2016-2017)

Tanulmányok

Vezetés és szervezés MSc Szervezetfejlesztés
és HR menedzsment szakirány
- Budapesti Corvinus Egyetem

BA in Business Administration
- Middlesex University London

Gazdálkodási és menedzsment BA
- Pécsi Tudományegyetem

Hiszek benne, hogy fenntartható változásokat csak az épp újraszerveződő tagság aktív bevonásával, egy ügy mellé állva,
egy csapatként érhetünk el. Éppen ezért elnökségi tagságomat is egy jól együttműködő, egységes csapat tagjaként képzelem el. Az SZMT revitalizálásában 5 fős elnökség esetén Németh Gergellyel, mint elnökkel, továbbá Lőrincz Orsolyával, Gelei Andrással és Frajna Piller Annamáriával, mint elnökségi tagokkal működnék együtt. Amennyiben van lehetőség szélesebb körű együttműködésre, Pekár Dórával is szívesen dolgoznék egy csapatban. 

ÉN ÉS AZ SZMT

Az SZMT egyik legfrissebb tagjaként talán furcsán hat, hogy pályázom az elnökségi tagságra. Még vannak emlékképeim az SZMT által szervezett értékes szakmai programokról, de tag egészen ezen pályázat beadásáig nem lettem.

Ennek egyszerű, és annál szomorúbb oka van. Úgy éreztem, hogy nincs mihez csatlakoznom. Ezzel nem voltam egyedül, egészen az egyetemi éveink óta sokan vágytunk arra az értékes szakmai közösségre, ami a nálunk tapasztaltabbaknak, a szakma hiteles képviselőinek, a mentorainknak "a kályhát" jelentette. Legendákat hallottunk az SZMT izgalmas és értékes rendezvényeiről, a közösség magával ragadó erejéről. Kerestük az SZMT-t, ahova jó, és ahova érdemes tartozni. Kerestük, de sajnos nem találtuk.

Őszinte szívvel szeretném a szervezetfejlesztéssel még csak most ismerkedő, szárnyaikat bontogató generációnak is megadni a szakmai "valahova tartozás" érzését. Szeretném, ha az SZMT újra a magas szakmai színvonalat, a nyüzsgő közösségi életet, és hiteles szakemberek találkozópontját jelentené.
Szeretném, ha az SZMT pezsgő találkozó helye lenne a szakmában összefonódó szakterületeknek, a tapasztalt fejlesztőknek és a még útjukat keresőknek, a "jól beváltnak" és az újításnak, a helyi és a nemzetközi szaktudásnak. Szeretném, ha a májusban említett "ház" kongó falai újra megtelnének élettel, ha az ajtón belépők mély szakmai beszélgetéseknek, valódi diskurzusoknak lehetnének nem csak fültanúi, de aktív résztvevői is.

Úgy érzem, hogy elnökségi tagként ezen célok elérésébe tudnék hitelesen energiát fektetni. Erre ajánlom fel a nemzetközi környezetben szerzett szakmai tapasztalatomat, elkötelezettségemet és szervezési készségemet.

SZAKMAI HÁTTEREM

A Middlesex University London és a Pécsi Tudományegyetem duális képzése után, a Budapesti Corvinus Egyetem Vezetés és szervezés szakán végeztem.

Szervezetfejlesztői pályafutásomat a COVA-nál kezdtem, először gyakornokként és back office munkatársként, majd projekt koordinátorként. 2015-ben csatlakoztam az ICG tanácsadói csapatához, kezdetben egy nemzetköz projekt háttér támogatójaként, majd junior tanácsadóként, és tanácsadóként. 2019-ben elvégeztem a Flow Coaching School-t, ami lehetőséget teremt számomra, hogy a szervezeti és csoportokkal való munkán túl coachként támogassam ügyfeleim egyéni fejlődését is.

A tanácsadói munka mellett fontos küldetésemnek tekintem a fiatalok, a jövő lehetséges utánpótlásának szemléletformálását. A Budapesti Corvinus Egyetemen 2017 óta vállalok szerepet a szervezetfejlesztés gyakorlata, illetve a tanuló szervezet gyakorlata tárgyakban konzulensként, meghívott vendégként, illetve szeminárium vezetőként.