
JÖVŐ MUNKAHELYE – JÖVŐ SZERVEZETE
Tények, gondolatok, viszonyulások a digitalizáció (AI) hatásairól
Kúsz Péter és Dr. Tóth-Téglás Tünde

A program leírása
Mindannyian másként viszonyulunk a digitalizáció kérdéséhez! "Régóta" tudjuk, hogy a szervezetek és a szakemberek jövőbeni versenyképességét jelentősen befolyásolja, hogy mennyire felkészültek a digitalizációval járó új kihívásokra, de eltérően érezzünk ennek sürgető hatását. A járvány időszakát egy hasonlóan erős hatásként éreztük, mint az AI megoldások széles körű alkalmazhatóságának "berobbanását" napjainkban. Akkor a távmunkához és az online megoldásokhoz fűződő kapcsolatunkat formálta át, amely jelentősen át is alakította a munkavégzést, a munkavállalók preferenciáit, a vezetői bizalom és kontroll kérdéseit, a szervezetek működését. Vajon az új technológiai lehetőségek milyen mértékben és hogyan alakítják a gondolkodásunkat, működésünket?
A nehezen átlátható, lehetőségekkel és veszélyekkel egyaránt együtt járó digitális transzformációs folyamatok kezelése HR-esként, tanácsadóként, szervezetfejlesztőként is összetett feladat egy szervezetben. Milyen mozgatórugói lehetnek ennek a folyamatnak, és milyen ellenállásokra készüljünk? A workshop keretében közös gondolkodásra hívjuk a résztvevőket olyan, a digitalizációval kapcsolatban felmerülő szervezeti döntéseket és munkavállalást érintő kérdések mentén, mint az időnyomás kérdése, a szakmák kitettsége, a bizalom, a transzparencia, a hitelesség, a tanulási lehetőségek és korlátok, a szabályozás, a versenyben maradás és a környezeti vagy szociális hatások kérdései.
Mire számíts?
Bevezetőben felmérjük a résztvevők viszonyát a témához, mennyire nyitott, óvatos vagy aggódó a digitalizációs (AI) hatásokkal kapcsolatban, és összegyűjtjük a jövő munkahelyéről és a jövő szervezetérő alkotott elképzeléseket. Ezt követően egy 15-20 perces előadás keretében nemzetközi munkaerőpiaci felmérések eredményei, valamint összegző szakmai anyagok mentén a jövő munkahelyének jellemzőit, valamint a szervezetek viszonyulásait, tapasztalható tendenciákat mutatunk be.
A program legnagyobb részében 7, a digitalizációval és az AI-val kapcsolatban felmerülő szervezeti döntéseket és munkavállalást érintő kérdés mentén indítunk workcafé formában közös gondolkodást egy-egy flipchart oldalra jegyzetelve. A végeredmények ilyen formán a program végén mindenki számára megtekinthetőek, tovább gondolhatóak maradnak. Célunk új szempontok, gondolatok, jó gyakorlati minták gyűjtése, eltérő nézőpontok megismerése és ütköztetése a közös beszélgetések során.
Időpont: 2025. június 20. péntek (pontos idősáv később)
Időtartam: 90 perc
Maximum létszám: 30 fő
A programtartók:
Kúsz Péter,
The Precursorius, Chief Digital Officer
ELTE PPK, Felnőttképzéskutatási és Tudásmenedzsment Intézet, oktató

Közgazdász vagyok, tudatos polihisztor. A 21. századi 10-es évektől segítem a vállalkozások, a vállalatok digitális transzformációs rögös útjait megismerni, a vezetőket felkészíteni, a megfelelő csapatot kiválasztani, a szervezeti és az üzleti működést átszabni ehhez és ebben az IT eszközöket konfigurálni is. Jelen vagyok addig, ameddig szükséges. A 20-as években MBA IT menedzsment szakon a jövő munkahely alkotóelemeinek feltáráshoz és annak létrehozásához adtam mankót egy 5 szintes saját modell keretében. Vállalkozóként ezzel a modellel dolgozom, azt látom, hogy az irány kiváló. Leader típusú vezetőként abban segítek, hogy ez a megújulás rendben menjen!

A személyzetfejlesztés területén dolgozok, gondolkodok és tanulok folyamatosan. Dolgoztam HR szakemberként, jelenleg egyetemi oktatóként EE tanácsadók képzési programjában veszek részt. Mindkét pozícióban fontosnak tartottam, tartom a szakma elméleti keretrendszerének megértését és a gyakorlati tapasztalatok gyűjtését, "ütköztetését". Közgazdász vagyok, doktori tanulmányaim során gazdaság-pszichológiát tanultam, kutatóként több száz gazdálkodó szervezet személyzetfejlesztési folyamataiba láthattam bele. Kollégáimmal szervezett egyetemi konferencia-sorozatunk keretében az EE tanácsadókat érintő aktuális kérdéseket járjuk körbe, idén a digitalizáció hatásaival foglalkozunk.